Czy na zajęcia muszę się zapisywać?
Na wszystkie nasze zajęcia w Chorzowie obowiązują zapisy przy pomocy aplikacji Fitssey. Aby się zapisać wystarczy kliknąć link w naszym biogramie na Facebooku lub Instagramie (lub tutaj -https://app.fitssey.com/yogabalancechorzow/frontoffice/login?username=yoga_balance%40yahoo.pl&showLoginForm=1), stworzyć swoje własne konto w systemie podając jedynie imię, nazwisko i maila, a następnie aktywować konto i już możesz zapisać się na zajęcia! Na zajęcia w Bytomiu aktualnie nie ma zapisów.
Czy muszę mieć swoją matę?
Jeżeli posiadasz swoją matę - weź ze sobą, jeżeli nie - udostępniamy nasze. Liczba mat w Yoga Balance jest jednak ograniczona i w przypadku pojawienia się większej ilości osób może ich po prostu nie wystarczyć dla wszystkich. Dlatego w momencie w którym poczujesz, że joga ci odpowiada i chcesz ją praktykować, zalecamy kupienie swojej maty. Jest to koszt od około 60 - 120 zł.
Jak się ubrać na zajęcia i co zabrać ze sobą?
Poza matą (jeżeli posiadamy), na zajęcia należy zabrać po prostu wygodny strój - niekoniecznie sportowy, lecz na pewno nie krępujący ruchów i swobodny. Ćwiczymy boso, ale na końcową relaksację czasami przydają się skarpetki i bluza. Całe nasze studio w Chorzowie jest strefą bez butów, więc możesz zabrać ze sobą obuwie zmienne. Na zajęciach ashtanga jogi może również przydać się mały ręcznik.
Czy przychodząc na zajęcia muszę być bardzo wysportowany i rozciągnięty?
Nie. Do naszych zajęć hatha-jogi dla początkujących mogą przystępować wszyscy, bez względu na stopień zaawansowania i umiejętności. Nie ma też znaczenia wiek i tusza. Ponadto, w przypadku problemów z wykonaniem jakiegoś ćwiczenia lub jakiejś asany, nasi instruktorzy zalecą i pokażą łatwiejszy wariant do wykonania. Dotyczy to w szczególności tz. "grup ogólnych", które składają się z osób już praktykujących jogę od jakkiegoś czasu, jak również początkujących. Osoby prowadzące zajęcia zawsze mają na uwadze osoby początkujące. W Yoga Balance prowadzimy również specjalny kurs hatha jogi dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z systemem ćwiczeń hatha jogi. Kurs ten odbywa się cyklicznie trzy razy w roku (edycja zimowa, wiosenna i jesienna). Więcej o naszym kursie dla początkujących przeczytasz w Aktualnościach.
Czy w Yoga Balance funkcjonują grupy wiekowe?
Zasadniczo na naszych zajęciach hatha jogi i ashtanga jogi nie ma podziału na grupy wiekowe, aczkolwiek prowadzimy specjalne zajęcia przeznaczone dla osób po sześćdziesiątym roku życia. Joga dla seniorów to zajęcia dostosowane specjalnie do potrzeb i możliwości osób starszych. Ćwiczenia przebiegają w spokojnej i miłej atmosferze, a ich wykonanie nie jest trudne, nie wymagają więc szczególnej kondycji fizycznej, czy też rozciągnięcia. Praktykowanie jogi w starszym wieku znacząco poprawia samopoczucie oraz zwiększa siły witalne. Zajęcia jogi dla seniorów odbywają się rano, dwa razy w tygodniu i są osobno płatne.
Jestem w ciąży, czy mogę zacząć praktykować jogę w Yoga Balance?
Jak najbardziej można praktykować jogę będąc w ciąży. Joga jest unią sprawnego ciała i świadomego kontaktu ze sobą, ze swoim umysłem. Dlatego kobieta praktykująca jogę może łatwiej i pełniej przejść przez ciążę i poród. Pozycje jogiczne (asany) są niezwykle skuteczne w korygowaniu wad postawy, poprawie krążenia krwi i w walce z ciążową ociężałością. Ale joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne. Integralną częścią praktyki jogi jest świadomy, pełen skupienia oddech, dzięki któremu kobieta instynktownie uczy się oddychać podczas porodu. Nasze zajęcia jogi dla kobiet w ciąży odbywają się raz w tygodniu i są osobno płatne. Kierowane są do kobiet, które ukończyły 14 tydzień ciąży oraz nie posiadają przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń. Przed pierwszymi zajęciami należy przedstawić zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę o braku przeciwwskazań do praktyki jogi.
Czy na mój karnet może wejść na zajęcia znajomy lub ktoś z rodziny?
Nie, nie ma takiej możliwości. Wszystkie karnety w Yoga Balance są imienne i upoważniają do udziału w zajęciach indywidualnie oznaczoną osobę.
Jak często muszę uczestniczyć w zajęciach, aby odczuć efekty praktyki jogi?
W praktyce jogi liczy się przede wszystkim systematyczność, dlatego żeby odczuć efekty swojej praktyki najlepiej regularnie uczęszczać na zajęcia, w stałych odstępach czasowych - 2 lub 3 razy w tygodniu (np. w poniedziałki i środy). Każda osoba odznacza się indywidualnymi predyspozycjami ciała, dlatego niektórzy odczują efekty praktyki prędzej, niektórzy później.
Czy praktykując jogę można schudnąć?
Wykonywanie asan (pozycji jogi) wiąże się z wysiłkiem fizycznym, wobec czego spalamy kalorie. Ponadto, na 2 lub 3 godziny przez zajęciami nic nie jemy. Praktykowanie samej hatha-jogi np. 2 razy w tygodniu nie spowoduje jednak, że pozbędziemy się sporej nadwagi. Joga zdecydowanie wspomaga odchudzanie tym, iż działa stymulująco na całe ciało człowieka - wspomaga działanie narządów wewnętrznych i reguluje gospodarkę hormonalną organizmu, w związku z tym zaleca się jogę jako część szeroko pojętego planu odchudzania, obejmującego dietę i wysiłek fizyczny. Efekt w postaci utraty wagi na pewno zaobserwujemy szybciej praktykując dynamiczne formy jogi, takie jak ashtanga vinyasa joga.
Czy joga to sport?
Nie, joga to nie sport. W jednym ze swych elementów joga stanowi pracę z ciałem, czyli praktykę asan (pozycji jogi). Podobnie jak rekreacyjne uprawianie sportu, praktyka asan ma na celu utrzymanie ciała w zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej, jednak poza tym elementem nie ma w jodze innych cech charakterystycznych dla dyscyplin sportowych, takich jak nastawienie na najlepszy rezultat (wynik), podbijanie rekordów, czy konkurowanie z innymi.
Czy joga jest religią i czy stoi w sprzeczności z religią chrześcijańską?
Absolutnie nie - joga nie jest religią i nie stoi w sprzeczności z religią chrześcijańską. Joga jest systemem filozoficznym opartym na ćwiczeniach fizycznych, oddechowych i medytacyjnych. Faktem jest, że joga wywodzi się z innego kręgu kulturowego, jednakże praktykowanie jej jako formy pracy z ciałem nie odnosi się do sfery wyznaniowej, podobnie jak nauka karate i innych wschodnich sztuk walki.
Czy praktykując jogę muszę przejść na wegetarianizm?
Podejmując decyzję o praktyce jogi nie musisz przechodzić na wegetarianizm, gdyż spożywanie mięsa nie jest w praktyce jogi zabronione. To fakt, że spora część joginów i joginek stanowią wegetarianie, jest to jednak wyraz ich indywidualnej decyzji, a nie wymóg czy konieczność.